Parole – Jūsu drošības atslēga!
Ikdienā izmantojam daudz dažādas paroles, lai piekļūtu savam e-pastam, internetbankai, sociālajiem tīkliem un daudz dažādām ierīcēm.
Parole ir kā digitāla atslēga, kas pasargā Jūsu e-pastu, profilus un aplikācijas, iepērkoties un izmantojot pakalpojumus internetā.
Bieži gadās, ka parole ir vājā vieta, kas padara Jūsu kontus neaizsargātus un viegli uzlaužamus.
Kibernoziedznieki ir izstrādājuši efektīvas metodes paroļu automātiskai minēšanai, tādēļ visneaizsargātākās ir paroles, kuras sastāv tikai no burtiem vai cipariem. Šādas paroles var tikt uzminētas dažu sekunžu laikā, kas norāda uz to, ka aizvien būtiskāk ir aizsargāt savus kontus ar patiesi drošām parolēm. Drošas paroles ir būtiskas Jūsu datu aizsardzībai.
Šajā rakstā sniegsim dažus vērtīgus padomus, kā izveidot drošu paroli, Jūsu privātuma aizsardzībai.
Kāda ir droša parole?
- To neviens nezina!
- Parole sastāv vismaz no 8 simboliem.
- Parole satur lielus, mazus burtus, ciparus un simbolus.
- Vēl drošāku paroli padarīsi, burtus aizstājot ar cipariem vai simboliem.
- Parole ir unikāla un katrā sistēmā ir atšķirīga.
- Atjauno paroli ne retāk kā reizi 3 mēnešos.
Kaut arī neviena atslēga nav 100% droša, ir dažādi atjautīgi paņēmieni, kas Jūsu paroli padarīs drošāku, piemēram, burtu “o” aizstāt ar ciparu “0”, vai burtu “a” ar simbolu “@”. Izveidojot sarežģītāku atslēgu, vajadzīgs ilgāks laiks, lai uzlauztu attiecīgo slēdzeni. Izdomāt sarežģītu paroli ir viegli, bet atcerēties un ievadīt šādu paroli sagādā lielas grūtības. Lai paroles būtu vieglāk atcerēties un ievadīt, iesakām izmantot paroļu frāzes.
Paroļu frāzes
Paroļu frāzes - dažādi nesaistīti vārdi vai teikums. Jo garāka ir Jūsu paroļu frāze, jo tā ir drošāka. Frāzes ir vienkāršāk atcerēties un ierakstīt, taču sarežģīti uzminēt. Jūs varat padarīt frāzi vēl drošāku, aizstājot burtus ar cipariem vai simboliem, līdzīgi kā redzams piemēros.
Piemēri:
Tikai-1-kafiju-diena.
Dzivo/@r/smaidu!
Ti(i-brinum1em!
L@baka1s_ir_t1kai_priek$a!
Protams, arī izmantojot paroļu frāzes, ir jāievēro piesardzība. Frāžu izmantošana nepalīdzēs, ja ļaundari var tās viegli nozagt vai nokopēt.
Svarīgi ievērot!
- Nekad neizmantojiet vienu paroli vairākās sistēmās.
- Nekad nerakstiet paroles blociņā vai uz lapiņas, kura tiek ielikta makā vai somiņā un ņemta līdzi, dodoties ikdienas gaitās.
- Nelīmējiet paroles un PIN kodus uz internetbankas kodu kartēm vai kredītkartēm.
- Nelīmējiet lapiņu ar parolēm uz sava datora displeja, novietojot to turpat blakus uz galda vai galda atvilktnē.
- Neglabājiet paroli redzamā vietā. Tiklīdz paroli zina vēl kāds, tā kļūst nedroša!
- Nespiediet „atcerēties paroli”, ko pārlūki un cita programmatūra piedāvā, slēdzoties klāt kādai vietnei. Jo īpaši tas ieteicams, ja dators nav Jūsu personīgā lietošanā, un to lieto vēl kāds cits vai tas paredzēts publiskai lietošanai viesnīcās, interneta kafejnīcās, bibliotēkās un tml.
Parolei nonākot svešinieka rokās, tiek apdraudēts Jūsu privātums un finanšu līdzekļi. Ja ir aizdomas, ka kāds zina Jūsu paroli, nekavējoties to nomainiet, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem.
Ja ir jautājumi, priecāsimies Jums palīdzēt!
Zvaniet SigmaNet klientu apkalpošanas grupai pa tālruni 67211241 vai rakstiet uz info@sigmanet.lv